Budowa myjni bezdotykowej to dobry pomysł na biznes generujący przychody bez potrzeby poświęcania dużej ilości czasu na jego prowadzenie. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak krok po kroku przebiega inwestycja i budowa myjni samoobsługowej. Zapraszamy do lektury!
Rosnące zainteresowanie pielęgnacją samochodów w naszym kraju sprawia, że coraz więcej kierowców zostaje stałymi klientami myjni samochodowych. Nawet osoby korzystające z profesjonalnych usług autodetailingu często korzystają z ogólnodostępnych myjni, by zmyć z karoserii bieżące zanieczyszczenia.
Dla przedsiębiorców to jasna informacja, że inwestycja w wybudowanie myjni jest doskonałym pomysłem na biznes. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku przebiega proces – od idei po przyjęcie pierwszych klientów.
Wybór odpowiedniej lokalizacji
Pierwszym krokiem jest wybranie przez inwestora odpowiedniej lokalizacji – można zdecydować się na zakup lub dzierżawę terenu. Istotna jest również powierzchnia działki. Im większa, tym więcej stanowisk do mycia pojazdów można zamontować.
Jednocześnie należy pamiętać, że liczba stanowisk powinna wynikać również z analizy biznesowej. Nie ma sensu inwestować w myjnię czterostanowiskową tam, gdzie realnie wystarczą dwa stanowiska. Istotne są też łatwy wjazd i wyjazd.
Ważnym aspektem wyboru lokalizacji jest jej sąsiedztwo. Myjnia bezdotykowa powinna zostać wybudowana w pobliżu dużych skupisk ludzkich – można taką działkę uznać za atrakcyjną na potrzeby inwestycyjne. Dobrym pomysłem jest postawienie jej w pobliżu osiedla domków jednorodzinnych, centrum miasta, galerii handlowej, stacji paliw czy warsztatu samochodowego.
Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat doboru lokalizacji, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem: https://ehrle.pl/dzialka-pod-myjnie-samoobslugowa/.
Opracowanie biznesplanu
Realizacja pomysłu na własną myjnię wymaga dobrego planu. Opracowanie biznesplanu jest jednym z kluczowych elementów zarówno w kontekście procesu inwestycji, jak i późniejszej działalności samoobsługowej myjni bezdotykowej. W przypadku myjni należy określić koszt inwestycji i pamiętać o kilku ważnych krokach.
- Analiza rynku, która pomoże określić popyt na usługi mycia w danej lokalizacji.
- Określenie celów liczbowych i finansowych, tj. szacowanej liczby klientów, grupy docelowej (np. właściciele pojazdów osobowych, ciężarowych czy motocykli) czy celów budżetowych.
- Plan marketingowy i rozwojowy, czyli określenie kanałów dotarcia do nowych klientów oraz ewentualnego rozwoju myjni o kolejne stanowiska lub usługi komplementarne.
Zazwyczaj myjnia bezdotykowa nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu na jej obsługę. Jeżeli jednak planujesz rozwój biznesu i uruchomienie punktów w kolejnych lokalizacjach, to rozważ zatrudnienie personelu i budowę zespołu.
Wybór odpowiedniego wyposażenia
Liczba stanowisk do mycia czy rodzaj pojazdów, które będzie można obsłużyć, to nie wszystkie aspekty, jakie musimy określić, planując budowę samoobsługowej myjni samochodowej. Ważny jest również wybór odpowiedniego wyposażenia – chociażby montaż odkurzacza czy terminali do kart płatniczych. Dodatkowe opcje płatności z pewnością uatrakcyjnią ofertę.
Sposób finansowania myjni
Inwestor musi również podjąć decyzję o sposobie finansowania budowy nowoczesnej myjni dla samochodów. Jedną z popularnych metod jest leasing z niskim oprocentowaniem. W wielu przypadkach inwestorzy decydują się na hybrydową formę leasingowania, czyli połączenie leasingu z wysokim wkładem własnym. W ten sposób zyskujemy możliwość obniżenia wysokości raty, a jednocześnie nie musimy inwestować od razu całej kwoty.
Wielu producentów sprzętu oferuje również możliwość kredytowania zakupu wyposażenia, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla leasingowania. Kolejna opcja to skorzystanie z możliwości dofinansowania budowy dzięki dopłatom z Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że często dotacje z UE są przeznaczone dla osób, które przez ostatni rok nie prowadziły własnej firmy. Ostatnia metoda to oczywiście finansowanie budowy gotówką.
Przygotowanie dokumentów
Znasz już lokalizację Twojej przyszłej myjni i metodę finansowania inwestycji. Masz też opracowany rozsądny biznesplan. Przyszedł czas na przygotowanie dokumentów niezbędnych do uruchomienia procesu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę. Informacje na temat niezbędnych formalności znajdziesz pod adresem: https://ehrle.pl/budowa-wlasnej-myjni-formalnosci/.
Budowa myjni
Sprawdziłeś warunki zabudowy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz możliwość podłączenia do kanalizacji i dopełniłeś wszelkich formalności. Po czasie oczekiwania na wydanie decyzji otrzymałeś pozwolenie na budowę. W końcu przyszedł moment rozpoczęcia inwestycji i budowy Twojej myjni. Prace budowlane oraz montaż myjni trwają zazwyczaj kilka tygodni.
Odbiór myjni
Po zakończonym procesie budowlanym przychodzi czas na audyt techniczny i uzyskanie zgody na użytkowanie. W dopełnieniu niezbędnych formalności na ostatnim etapie pomoże kierownik budowy. Gdy już uzyskamy pozwolenie, możemy otwierać myjnię!
Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy kompleksowych rozwiązań, dzięki którym zbudujesz myjnię krok po kroku, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Oferujemy innowacyjne myjnie samochodowe, których jakość docenią Twoi klienci!