koszty budowy myjni

Koszty budowy myjni bezdotykowej

W poprzednich artykułach zastanawialiśmy się, czy myjnia bezdotykowa to dobry pomysł na biznes. A w poszukiwaniu recepty na sukces przy inwestycji w myjnię bezdotykową nie da się pominąć najważniejszego tematu – poniesienia nakładów. W niniejszym artykule rozpatrujemy, jakie są koszty inwestycji niezbędne do rozpoczęcia takiej właśnie działalności usługowej.

Koszty inwestycji w myjnię należy podzielić na dwie zasadnicze części: pierwsza z nich dotyczy kwestii gruntu, infrastruktury oraz wszelkich zezwoleń, druga zaś – zakupu samej technologii i wyposażenia dodatkowego naszej myjni. Przyjrzyjmy się na razie tym pierwszym. Początek inwestycji to oczywiście działka: tę można kupić, ale można też wydzierżawić na długi okres (przynajmniej 10 lat). Koszt kupna lub dzierżawy gruntu będzie zależeć od atrakcyjności położenia i wielkości parceli, dostępu do drogi publicznej, będzie również zależny od cen gruntu w danym regionie Polski. Nie da się więc jednoznacznie go określić. Lokalizacyjnie wskazane jest wybranie działki blisko uczęszczanej drogi, centrum handlowego lub przynajmniej dużego hipermarketu (choć na ich terenie często też powstają myjnie bezdotykowe) oraz osiedli mieszkaniowych. Napływ klientów ułatwi dostrzeżenie myjni z trasy oraz łatwy wjazd i wyjazd na jej teren z drogi głównej.

Warto jest więc skonsultować zakup lub dzierżawę gruntu z firmą, od której planujemy nabyć w przyszłości technologię mycia pojazdów. Handlowcy w dobrych firmach spytają nas o lokalizację inwestycji, o uzbrojenie działki i jej stan prawny, przeanalizują też daną lokalizację pod względem atrakcyjności (jaka jest konkurencja w okolicy, jaki potencjał ma działka) tak, by inwestor nie poniósł uszczerbku na inwestycji, firma zaś nie doznała szkody na wizerunku.

Powierzchnia działki powinna być dostosowana do zbudowania na niej instalacji myjni, działka powinna również mieć doprowadzone do swojej granicy media (woda, kanalizacja, prąd, gaz), wtedy koszt inwestycji nie będzie dużo wyższy, bo nie zapłacimy ekstra za doprowadzenie mediów do naszego terenu. Statystycznie na jedno stanowisko do mycia przyjęło się przyjmować powierzchnię 250m2, jednak dobrze jest przewidzieć więcej miejsca na dalszą rozbudowę inwestycji. Koszta przyłączenia do mediów również będą zależne od wielu wskaźników, m.in. rodzajów materiału zastosowanego do wykonania przyłączy, stopnia skomplikowania węzła, odległości od sieci oraz warunków terenowych: prowadzenie prac ziemnych w środku miasta będzie wymagało odtworzenia stanu pierwotnego, czyli np. nawierzchni jezdni. Wpływ na koszt tego etapu inwestycji będzie miała również opłata przyłączeniowa u poszczególnych operatorów sieci.

W przypadku działki zatem nakłady finansowe na inwestycję w myjnię będą oceniane indywidualnie. Jedyne koszty możliwe do określenia bez wskazania konkretnego przypadku to koszty opłat skarbowych. I tak – wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy kosztować będzie 107 zł, jeśli nie będzie go trzeba, a tylko wypis i wyrys z MPZP, wtedy płacimy około 30 zł za wypis (do 5 stron) i po 20 zł od strony A4 wyrysu. Na koniec potrzebne będą jeszcze projekt architektoniczno-budowlany oraz pozwolenie na budowę. Koszt projektu opiewać będzie na około 4 tys. zł, ale może nawet i dwa razy tyle. Koszt zezwolenia budowlanego z kolei to koszty opłaty skarbowej, wyznaczanej indywidualnie w zależności od charakteru i powierzchni budynku i wliczającej koszt zatwierdzenia projektu. Warto wiedzieć, że decydując się na współpracę z renomowanym producentem myjni bezdotykowych Erhle projekt architektoniczno-budowlany otrzymujemy gratis, wliczony jako koszt inwestycji w technologię mycia.

Koszt technologii mycia Ehrle

Drugi etap oszacowania kosztów inwestycji w myjnię bezdotykową to wybór odpowiedniej wielkości instalacji oraz dobór technologii mycia. W przypadku myjni bezdotykowych będzie się on różnić od planowanej wielkości myjni, zakresu oferowanych na niej usług oraz od rodzaju urządzeń peryferyjnych. Ot, choćby rozmieniarki banknotów czy bezstykowego systemu płatności. Myjnie Ehrle dostępne są w kilku wariantach wielkości: począwszy od myjni jednostanowiskowej, przez wybierane najczęściej dwu- lub trzystanowiskowe, aż po instalacje wielostanowiskowe a nawet portalowe myjnie automatyczne.

Koszt zakupu i budowy jednostanowiskowej myjni bezdotykowej nie musi przekroczyć sumy 100 tys. zł, dwustanowiskowa to już wydatek rzędu 180-230 tys. złotych, wysokość wkładu w inwestycję będzie się różnić w zależności od wybranej technologii mycia i opcji dodatkowych. Najwięcej wydamy na wielostanowiskowe myjnie kontenerowe, tu nakłady mogą sięgnąć nawet 700 tys. złotych. Inwestycja w myjnię bezdotykową jest opłacalna i to dobry pomysł na biznes, jednak przed rozpoczęciem całej procedury warto jest konsultować swoje pomysły z przedstawicielami firmy, od której zamierzamy kupić technologię mycia.

Sprawdź również: Myjnia automatyczna

Jak już zostało to powiedziane, nie tylko pomogą oni ocenić potencjał działki, pomogą również skonfigurować technologię do rozmiarów i potrzeb naszej inwestycji. Może się bowiem okazać, że warto zainwestować nieco więcej, jeśli w okolicy nie znajdziemy myjni bezdotykowych o charakterze kompleksowego centrum mycia pojazdów. W takim wypadku warto jest przemyśleć budowę obiektu posiadającego nie tylko stanowiska do szybkiego bezdotykowego mycia, ale i oferującego wykorzystanie innych technologii, np. szczotek proszkowych i pianowych, odkurzaczy ekstrakcyjnych i innych urządzeń do mycia i pielęgnacji pojazdów.