Polacy przykładają coraz większą wagę do czystości swoich pojazdów. Samodzielne mycie przeszło jednak do lamusa, a prym wiodą myjnie bezdotykowe, które stały się dobrym sposobem na biznes. Jak założyć myjnię samoobsługową? Zapraszamy do lektury!
Czy myjnia samochodowa to na pewno dobry pomysł na biznes?
Przedsiębiorcy oraz osoby posiadające duże zasoby finansowe na cele inwestycyjne często pytają, czy myjnia samochodowa to na pewno dobry pomysł na biznes. Okazuje się, że budowa myjni bezdotykowej to atrakcyjna inwestycja, która potrafi zwrócić się w ciągu kilku lat. W dodatku usługa nie wymaga zatrudniania pracowników. Nie trzeba też poświęcać czasu na cele operacyjne i serwisowe – księgowością zajmie się biuro, a serwisem firma Ehrle.
Nowoczesna myjnia samochodowa to świetny pomysł na samowystarczalny biznes. Zwykle wystarczy zaledwie godzina dziennie na cele obsługowe. Myjnię bezdotykową możesz obsłużyć niemal samodzielnie. Otwierając kilka punktów, wystarczy, że zatrudnisz 1-2 pracowników. Kierowcy przyjeżdżający umyć pojazd uiszczają opłatę za mycie w gotówce. W konsekwencji dochód jest natychmiastowy i nie musisz się martwić o płynność finansową.
Sprawdź: Ile można zarobić na myjni samochodowej samoobsługowej?
Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji?
Budowa myjni samochodowej to proces, który wymaga uwzględnienia szeregu aspektów już na samym początku. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji?
- Lokalizacja – należy wybrać działkę, która jest dobrze skomunikowana z istniejącymi drogami. Wjazd na jej teren musi być łatwy i bezpieczny. Powierzchni samej działki jest uzależniona od liczby stanowisk myjących – jedno stanowisko to ok. 250 m2.
- Media – myjnia bezdotykowa wymaga bezpośredniego podłączenia do wody oraz kanalizacji. Wymagane jest ponadto przyłącze do sieci elektroenergetycznej. Potrzebny jest również gaz lub zbiornik LPG albo kocioł na olej opałowy.
- Świadomość – kierowcy doceniają jakość sprzętu myjącego, ale na początku najważniejsza będzie lokalizacja. Bezdotykowa myjnia samochodowa powinna znajdować się w pobliżu stacji benzynowej, osiedla albo centrum handlowego.
Należy pamiętać, że proces inwestycyjny to również konieczność uzyskania szeregu pozwoleń. Bardzo ważne będzie też Twoje podejście do marketingu i dobra widoczność lokalizacji.
Jak otworzyć myjnię bezdotykową?
Pierwszym krokiem do otworzenia myjni bezdotykowej jest oczywiście określenie finansowania. Możemy wykorzystać własne zasoby finansowe lub skorzystać z opcji kredytowania inwestycji. Inwestor musi również zadbać o znalezienie dobrze zlokalizowanej działki budowlanej o odpowiedniej powierzchni z dostępem do drogi i mediów. W Ehrle pomagamy wybrać idealną lokalizację dla bezdotykowej myjni samoobsługowej.
Kolejnym etapem realizacji pomysłu na biznes jest złożenie wniosku o Warunki Zabudowy w Urzędzie Gminy, chyba że działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania. Wówczas informacja o możliwościach wykorzystania terenu jest już w nim zawarta.
Następny krok to projekt architektoniczny i znalezienie wykonawcy inwestycji. Po zakończeniu budowy myjni niezbędne jest skalibrowanie urządzeń oraz przeprowadzenie odbiorów budowlanych.
Jakie koszty ponosimy przy własnej myjni?
Dokładna odpowiedź na pytanie, jakie koszty ponosimy przy własnej myjni, jest uzależniona od specyficznych warunków inwestycji – lokalizacji, technologii czy rozmiarów obiektu.
Szacowany koszt bezobsługowej myjni jednostanowiskowej to 200 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że ogólne koszty mogą spadać wraz ze zwiększaniem się liczby stanowisk myjących. Dla myjni bezdotykowej z czterema stanowiskami będzie to około 600-700 tysięcy złotych.
Bardzo ważnym elementem, który inwestor powinien uwzględnić w budżecie, jest również koszt zakupu albo dzierżawy działki inwestycyjnej. Jeżeli jesteśmy już właścicielami terenu, to ten aspekt nas nie dotyczy.
Istotną sprawą jest również doprowadzenie mediów, a także droga dojazdowa. Jeżeli jej nie ma, stanowi ona kolejny koszt inwestycji w myjnię samochodową. Ostatnim elementem jest ewentualny marketing i budżet na reklamę. Przeczytaj również: Ile kosztuje myjnia samoobsługowa?
Wybór lokalizacji pod myjnię samochodową
Wspomnieliśmy, że podstawowym aspektem inwestycji jest przemyślany wybór lokalizacji pod myjnię samochodową. Na jakie elementy zwrócić uwagę podejmując decyzję?
- Powierzchnia – swobodne manewrowanie, szczególnie dużymi pojazdami ciężarowymi i autobusami, wymaga dużego metrażu terenu. Minimum to zatem co najmniej 200-250 m2 powierzchni na każde stanowisko pozwalające umyć auto.
- Miejscowy Plan Zagospodarowania – dokument jest przygotowywany przez Urząd Gminy. Na jego podstawie należy zweryfikować, czy w ogóle możliwa jest budowa myjni dla samochodów w danym miejscu. Jeśli nie ma planu – należy złożyć zapytanie.
- Dostęp do mediów – bezdotykowe i samoobsługowe stanowiska myjące wymagają dostępu do sieci elektrycznej, wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Opcjonalnie wymagany jest gaz, ale zbiornik LPG czy kocioł na olej również realizuje tę funkcję.
- Atrakcyjna lokalizacja – dobrze widoczna myjnia samochodowa położona przy autostradzie, drodze szybkiego ruch czy stacji benzynowej to reklama sama w sobie. Odpowiednio zlokalizowana inwestycja nie wymaga działań marketingowych.
- Warunki prawne – w zależności od sytuacji możemy skorzystać z własnej działki albo poszukiwać terenu na sprzedaż. Dobrym rozwiązaniem jest również dzierżawa, jednak trzeba zwrócić uwagę na jej warunki. Sama umowa winna obowiązywać minimum 10 lat.
Pamiętaj, że decydując się na współpracę z naszą firmą, otrzymujesz profesjonalne wsparcie już na etapie wyboru lokalizacji pod bezobsługową myjnię samochodową. Sprawdź także nasz artykuł: Jak znaleźć dobrą działkę pod myjnie samoobsługową?
Myjnia samoobsługowa – pozwolenia
Ważnym aspektem inwestycji, bez którego nie powstałaby żadna myjnia samoobsługowa, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu albo Warunki Zabudowy nie zabraniają budowy myjni samochodowej, to można przystąpić do wyboru technologii, w jakiej zostanie ona wykonana. Do uzyskania pozwolenia wymagana będzie decyzja o Warunkach Zabudowy lub wypis i wyrys z Planu Zagospodarowania.
Wśród dokumentów wymaganych przez urzędy znajduje się ponadto tak zwana mapka zasadnicza do celów projektowych. Mapę terenu można uzyskać w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta. Do dokumentacji niezbędne jest również przedstawienie projektu myjni bezdotykowej dla samochodów.
Współpracując z Ehrle otrzymasz projekt techniczny, który możesz przedstawić urzędnikom. Czas od złożenia dokumentów do wydania pozwolenia wynosi około trzy miesiące.
Budowa myjni samochodowej
Jednym z ostatnich etapów inwestycji jest faktyczna budowa myjni samochodowej. Proces zaczyna się zazwyczaj od przygotowania terenu i zebrania materiałów budowlanych. W kolejnych etapach należy doprowadzić odpowiednie media – wodę, gaz i prąd. Ostatnim elementem układanki jest montaż myjni bezdotykowej. Zanim jednak ją uruchomimy, musi ona przejść niezbędne odbiory i kontrole Sanepidu, Inspekcji Budowlanej i Straży Pożarnej.
Jakich błędów nie popełniać w inwestowaniu w myjnię bezdotykową?
Najczęściej popełnianym błędem w inwestowaniu w myjnię bezdotykową jest współpraca z nierzetelnym partnerem biznesowym lub próba budowy myjni przez osoby bez doświadczenia w branży.
Jeżeli dysponujesz środkami na inwestycję, to skontaktuj się z przedstawicielem firmy Ehrle. Pomożemy Ci w budowie stanowisk myjących i zapewnimy fachowe wsparcie merytoryczne oraz serwisowe przed i po uruchomieniu myjni.