myjnia ręczna czy samoobsługowa

Myjnia samochodowa ręczna czy automatyczna? Porównanie zalet i wad

Regularne mycie auta pozwala na zachowanie dobrego wyglądu pojazdu. W artykule odpowiadamy na pytanie, co jest lepsze – myjnia samochodowa ręczna czy automatyczna. Przedstawiamy też porównanie zalet i wad obu rodzajów myjni samochodowych.

Prawidłowe i systematyczne zabiegi pielęgnacyjne przyczyniają się nie tylko do utrzymania czystości samochodu, lecz również zachowania lakieru w dobrej kondycji. Mycie auta na myjni automatycznej czy korzystanie z myjni ręcznej do samochodu ma swoje zalety i wady. Warto wiedzieć, kiedy wybrać konkretne rozwiązanie, by nasz pojazd zachwycał swoim wyglądem przez kolejne lata, bez ponoszenia dużych kosztów pieniężnych czy czasowych.

Myjnia ręczna czy automatyczna

Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie posiadacze aut, którzy chcą zadbać o dobry wygląd pojazdu, brzmi, co będzie lepsze – myjnia ręczna czy automatyczna? Każdy z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Myjnia ręczna do samochodu to dobry wybór, gdy nie mamy czasu na własnoręczne mycie pojazdu i oczekujemy perfekcyjnego wyglądu lakieru. Wówczas dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług studia auto detailingu.

Nowoczesna myjnia automatyczna samochodowa jest idealnym rozwiązaniem dla kierowców, chcących samodzielnie zadbać o czystość auta. W naszym kraju powstaje coraz więcej profesjonalnych myjni samoobsługowych z bogatą ofertą rozmaitych programów myjących. Posiadacze samochodów mają do wyboru zarówno opcje mycia zasadniczego pianą oraz woskowania, jak i mycie lub też woskowanie felg.

W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej zaletom oraz wadom mycia pojazdu na myjni ręcznej oraz korzystania z automatycznych stanowisk myjących.

Mycie na myjni ręcznej

Profesjonalne firmy zajmujące się myciem aut realizują nie tylko usługi dokładnego czyszczenia i pielęgnacji karoserii, lecz również kompleksowej korekty lakieru. Jakie zalety i wady ma mycie na myjni ręcznej?

Zalety

Wysoka dokładność i efektywne czyszczenie uporczywych zabrudzeń to jedne z korzyści, jakie niesie za sobą mycie ręczne samochodu. Jakie są jeszcze zalety myjni ręcznej?

 • Obsługa – doświadczony zespół pracowników zakładu pielęgnacji pojazdów realizuje od kilku do nawet kilkunastu zabiegów dziennie. Wiedzą, jaką chemię i metody pielęgnacyjne zastosować, by auto lśniło czystością.
 • Wygoda – rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż oddajemy auto do kompleksowego czyszczenia, które może obejmować również odkurzanie tapicerki czy zabezpieczenie lakieru. My jednie dostarczamy samochód i płacimy za usługę.
 • Oszczędność czasu – myjnia ręczna obsługiwana przez zespół profesjonalistów to zdecydowanie efektywna czasowo metoda. Dzięki niej zaoszczędzimy czas potrzebny na samodzielne mycie samochodu.

Warto dodać, iż punkty ręcznej pielęgnacji pojazdów oferują często dodatkowe usługi sezonowe związane z zabezpieczeniem lakieru w okresie zimowym.

Wady

Oczywiście obsługowe myjnie ręczne nie są pozbawione wad. Jakie wady posiadają punkty ręcznego mycia samochodów?

 • Długi czas realizacji usługi – mycie pojazdu na myjce ręcznej może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. To długo, szczególnie jeżeli auto jest naszym narzędziem pracy i intensywnie wykorzystujemy je do codziennego przemieszczania się.
 • Wysoka cena – przeszkodą w korzystaniu z usług myjni ręcznej do samochodu zdecydowanie są duże koszty. Mycie na myjni automatycznej to zwykle kilka-kilkanaście złotych. Usługa mycia ręcznego to nierzadko ponad 100 zł.
 • Niedostępność – na niekorzyść myjni ręcznych przemawia ich mała dostępność. W miastach można częściej spotkać myjnie automatyczne albo stanowiska samoobsługowe.

Warto dodać, że częstym problemem jest długi czas oczekiwania na wykonanie usługi. Konieczność stania w kolejce zdecydowanie zniechęca do skorzystania z mycia ręcznego.

Mycie na myjni automatycznej

Korzystanie z automatów myjących samochody jest coraz popularniejsze ze względu na ich dostępność oraz niskie koszty mycia pojazdu na samoobsługowym stanowisku myjącym. Jakie zalety i wady ma mycie na myjni automatycznej?

Zalety

Automaty myjące to nowoczesne, innowacyjne rozwiązania z zakresu pielęgnacji pojazdów, których wybór niesie za sobą szereg korzyści. Jakie są zalety mycia auta na myjni automatycznej?

 • Krótki czas mycia – szybkie mycie to jedna z największych zalet użytkowania myjni automatycznych. Przy niewielkich zabrudzeniach i regularnym korzystaniu z myjni wystarczy kilkuminutowe mycie, by doprowadzić lakier do atrakcyjnego wyglądu.
 • Bardzo niska cena – kolejną korzyścią wynikającą z wyboru automatów myjących są niewielkie koszty pielęgnacji pojazdów. Przy systematycznym myciu samochodu cena usługi zamyka się często w kwocie 5-10 złotych.
 • Duża dostępność – ogromną zaletą automatycznych myjni samochodowych jest ich ogromna dostępność. Tego rodzaju punkty są dostępne w sąsiedztwie niemalże każdej stacji benzynowej, a ponadto można z nich korzystać praktycznie przez całą dobę.
 • Niebywała wygoda – wystarczy podjechać pod budynek myjni, uiścić opłatę i wjechać do środka, a proces mycia pojazdu rozpocznie się samoistnie. Kierowca nie musi nawet opuszczać samochodu.
 • Wysoka dokładność – bardzo istotną zaletą myjni automatycznych jest ich szczegółowa praca. Szczotkowe myjnie samochodowe są w stanie perfekcyjnie doczyścić nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, bez uszkadzania lakieru.

Dodajmy, iż często automatyczna myjnia samochodowa znajduje się w pobliżu stacji benzynowej czy innych obiektów, gdzie możemy wypić kawę, zjeść oraz zakupić niezbędne akcesoria samochodowe.

Wady

Oczywiście automatyczne myjnie samochodowe mają pewne wady, jednak warto podkreślić, że są one naprawdę niewielkie. Pamiętajmy, że szczotki myjące nie docierają w najgłębsze szczeliny i mogą mieć problem z usuwaniem osadów, drobinek asfaltu czy smoły. Podobnie proces woskowanie nie jest tak skuteczny, jak ten wykonywany manualnie. Może się zatem okazać, że uzasadnione będą okresowe wizyty na profesjonalnej myjni ręcznej.

Mycie na myjni samoobsługowej jako kompromis

Porównując zalety i wady myjni ręcznych oraz automatycznych warto rozważyć mycie na myjni samoobsługowej jako kompromis, który pozwala łączyć zalety obu metod. Jeżeli jesteś inwestorem, który poszukuje efektywnych rozwiązań w branży pielęgnacji pojazdów, zdecydowanie powinieneś zainteresować się naszą ofertą!