Myjnie automatyczne są czynne przez cały rok i pozwalają na wyczyszczenie auta nawet w mroźne dni, gdy temperatura na dworze spada poniżej zera. Czy jednak mycie auta w zimie to dobry pomysł i czy jest to bezpieczne dla Twojego samochodu? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Czy mycie auta zimą to dobry pomysł?
Niektórzy właściciele samochodów myją swoje pojazdy tylko w cieplejszych miesiącach, całkowicie zaniedbując mycie auta zimą. Jest to oczywiście duży błąd, ponieważ o pojazd należy dbać przez cały rok, a w szczególności wtedy, gdy na drogach panują trudne warunki pogodowe.
W zimowych miesiącach karoseria pojazdu i podwozie narażone są na działanie soli drogowej, która może powodować korozję. Rdza nie zaczyna się na powierzchni samochodu, ale pod farbą. Dlatego pierwsze oznaki korozji są najczęściej niewidoczne. Dopiero po pewnym czasie, gdy farba zaczyna się łuszczyć i odpadać, odsłaniają się przerdzewiałe metalowe elementy. Najczęściej korozja pojawia się w okolicach progów i nadkolach.
Aby tego uniknąć, należy zimą regularnie myć pojazd, dzięki czemu usuniesz całą sól drogową oraz piach. Jeśli nie będziesz korzystał z myjni, czeka Cię w niedalekiej przyszłości renowacja karoserii.
Kolejną ważną sprawą są kwestie bezpieczeństwa. Nieumyte auto, zwłaszcza zabrudzone szyby, reflektory oraz lusterka, mogą ograniczać widoczność i sprawiać, że pojazd stanie się słabiej widoczny dla innych kierowców. Należy również pamiętać, że za prowadzenie brudnego auta można otrzymać mandat, jeśli policja uzna, że zagraża to bezpieczeństwu na drodze.
Nie bez znaczenia są też komfort i względy estetyczne. Znacznie przyjemniej podróżuje się czystym autem niż zaniedbanym.
Mycie auta w okresie zimowym ma więc następujące zalety:
- zapobiega rdzewieniu i długotrwałym uszkodzeniom,
- poprawia widoczność i bezpieczeństwo,
- zwiększa wartość odsprzedaży,
- poprawia estetykę i komfort jazdy.
Czy korzystanie z myjni automatycznej w zimie jest bezpieczne?
Korzystając z myjni automatycznej należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa przez cały rok. W szczególności należy pamiętać o zaciągnięciu hamulca ręcznego, zdemontowaniu wystających elementów oraz złożeniu lusterek. Jeśli będziesz stosował się do instrukcji obsługi, z pewnością Twój samochód nie ulegnie uszkodzeniu.
W czasie zimy należy zachować nieco zwiększone środki ostrożności. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym myciu auta, dzięki czemu nie będą się gromadziły na nim trwałe zanieczyszczenia zawierające sól i piach, które mogą uszkodzić lakier.
Warto również przygotować pojazd do zimy stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Dobrym sposobem na zabezpieczenie lakieru jest woskowanie karoserii. Można też przesmarować uszczelki specjalnym preparatem silikonowym, ponieważ niezabezpieczone elementy gumowe czasem przymarzają do nadwozia.
Najlepiej korzystać z myjni, gdy temperatura powietrza jest powyżej zera. Oczywiście w czasie zimy takie dni zdarzają się rzadko. Na szczęście myjnia automatyczna ma tę przewagę nad bezdotykową, że umożliwia dokładne wysuszenia samochodu. Dlatego możesz z niej korzystać nawet przy ujemnych temperaturach, bez obaw o zamarznięcie szyb lub zamków.
Należy również pamiętać o właściwym przechowywania auta w okresie zimowym. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej trzymać pojazd w ogrzewanym garażu.
Mycie samochodu zimą. Jak to zrobić poprawnie?
Myjnia automatyczna najlepiej nadaje się do pielęgnacji auta w okresie zimowym. Należy to jednak robić z głową i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim postaraj się korzystać z niej regularnie, żeby na nadwoziu auta nie gromadził się trwały brud, sól oraz inne substancje.
Warto również wyznaczyć sobie jakąś stałą porę na mycie auta, np. co dwa tygodnie w sobotę. Najlepiej wybrać się do myjni w ciągu dnia, kiedy na dworze panują wyższe temperatury niż w nocy.
Pamiętaj również, że nie możesz czyścić auta na własnej posesji. Jeśli więc na nadwoziu lub nadkolach zgromadził się zamarznięty brud i obawiasz się, że szczotki na myjni nie poradzą sobie z nim, nie uszkadzając jednocześnie lakieru, lepiej skorzystaj z myjni bezdotykowej. Na myjni ręcznej możesz pod wysokim ciśnieniem opłukać auto, usuwając jednocześnie grubsze warstwy lodu lub przymarznięte zanieczyszczenia bez obaw o stan karoserii.
Aby skorzystać z myjni automatycznej pojazd musi być odpowiednio przygotowany i pozbawiony wystających elementów. Pamiętaj również o zabezpieczeniu zamków i uszczelek, które narażone są na zamarznięcie.
Zamek możesz zakleić taśmą, co zapobiegnie przedostaniu się wody do jego środka. Z kolei uszczelki samochodowe można zabezpieczyć specjalnym preparatem chemicznym.
Ważne jest również dokładne osuszenie auta, choć należy pamiętać, że zawsze jakieś drobinki wody pozostaną. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie wrażliwych elementów, które mogłyby po opuszczeniu myjni zamarznąć.
W czasie zimy nie jest również zalecane czyszczenie komory silnika. Zimą instalacja elektryczna i zapłonowa jest szczególnie narażona na działanie wody, która może doprowadzić do jej uszkodzenia.
Jak często myć auto w zimie?
Ogólnie rzecz ujmując, należy korzystać z myjni co dwa tygodnie przez cały rok. Istnieją jednak specjalne zalecenia dotyczące pielęgnacji auta w okresie zimowym, których warto przestrzegać.
Kiedy jechałeś po zaśnieżonej lub mocno zasolonej drodze, po powrocie do domu opłucz pojazd na myjni bezdotykowej, zwracając szczególną uwagę na elementy, na których mogą znajdować się sól drogowa lub piach.
Nie musisz wykonywać pełnego mycia samochodu za każdym razem, ale powinieneś przynajmniej opłukać pojazd. Pozwoli to na lepszą ochronę lakieru i podwozia samochodu.
Choć nie ma szczególnych ograniczeń co do korzystanie z myjni samochodowej w okresie zimowym, to nie należy się do niej wybierać w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, np. w czasie wyjątkowo silnych mrozów lub śnieżycy.
Najlepiej wówczas przeczekać kilka dni aż pogoda ustabilizuje się. Na szczęście w Polsce zimy są stosunkowo łagodne, dlatego przez większość czasu można z automatycznych myjni korzystać bez żadnych ograniczeń.