myjka ciśnieniowa do domu i ogrodu

Jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się w domu i ogrodzie?

Myjka ciśnieniowa to bardzo praktyczne urządzenie, które znakomicie sprawdzi się podczas wielu prac dookoła domu. Przy pomocy tego wysoce ekologicznego i wydajnego sprzętu można umyć samochód, kostkę brukową lub elewację budynku. Sprawdź, jaką myjkę ciśnieniową wybrać.

Czym jest myjka ciśnieniowa?

Jest to wysokociśnieniowe urządzenie czyszczące, w którym woda zostaje sprężona za pomocą pompy. Ten energooszczędny i przyjazny dla środowiska sprzęt jest bardzo wydajny. Dzięki swoim właściwościom myjka wykorzystuje stosunkowo mało wody, która może być nawet chłodna. Ponadto wiele powierzchni można wyczyścić bez użycia detergentów.

Wyróżnia się dwa zasadnicze typy myjek:

  • stacjonarne – takie rozwiązanie spotykana jest najczęściej na myjniach samochodowych bezdotykowych.
  • mobilne – które można wykorzystywać w różnych miejscach, na przykład w firmach oraz gospodarstwach domowych.

Z kolei biorąc pod uwagę temperaturę wody można wyróżnić myjki:

  • gorącowodne,
  • zimnowodne.

Urządzenie można również podzielić ze względu na sposób zasilania na elektryczne i spalinowe.

Myjka ciśnieniowa składa się z urządzenia w zabudowie, zbiornika wody, węża wysokociśnieniowego, pistoletu oraz lancy. Ponadto urządzenia mobilne często są umieszczone na specjalnym wózku transportującym.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Działanie myjki ciśnieniowej opiera się głównie na wykorzystaniu silnika elektrycznego oraz pompy. Aby z niej korzystać potrzebny jest dostęp do wody oraz prądu elektrycznego. Woda do urządzenia dostarczana jest za pomocą węża. Następnie przechodzi ona przez pompę wysokiego ciśnienia, która znajduje się w korpusie myjki.

Sprężenie wody zależy od parametrów urządzenia, w tym przede wszystkim mocy pompy oraz silnika. Dedykowane dla gospodarstw domowych myjki EHRLE są w stanie wygenerować ciśnienie robocze dochodzące nawet do 160 barów. W dalszym etapie sprężona woda przepływa wężem ciśnieniowym do pistoletu oraz specjalnej lancy.

Ważnym elementem myjni wysokociśnieniowej są również filtry, które zapobiegają przedostaniu się zanieczyszczeń do pompy. Chronią one urządzenie przed uszkodzeniem i umożliwiają jego płynną pracę. Należy jednak zwrócić uwagę, aby woda, którą zasilana jest myjka, nie była za bardzo zanieczyszczona, gdyż może to prowadzić do szybkiego zapchania się filtrów.

Jak myć myjką wysokociśnieniową?

Myjka jest urządzeniem bezpiecznym i wygodnym, które umożliwia szybkie wyczyszczenie powierzchni. Korzystając ze sprzętu należy jednak przestrzegać pewnych reguł, dzięki czemu mycie będzie przebiegało sprawnie i bez żadnych przykrych niespodzianek.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że myjka służy do czyszczenia rzeczy ruchomych i nieruchomości. Pod żadnym pozorem nie można kierować lancy w stronę zwierząt oraz ludzi! Ponadto należy dostosować ciśnienie i szerokość strumienia wody do czyszczonego obiektu.

Szczególnie należy uważać na przedmioty delikatne, które punktowa, silna struga wody mogłaby uszkodzić. W takim przypadku lepiej jest zastosować słabszy i szeroki strumień. Odpowiedni dobór techniki czyszczenia jest również ważny w innych sytuacjach.

Intensywność działania myjki można regulować poprzez przybliżanie lub oddalanie lancy, a także zmieniając kąt padania strumienia wody. Jeśli chcesz szybko przemyć meble ogrodowe lub auto, wystarczy zastosować zwykłą wodę bez detergentów. W ten prosty sposób możesz szybko odświeżyć lekko zabrudzone rzeczy.

W przypadku większych i trudniej usuwalnych zanieczyszczeń warto zastosować specjalne środki chemiczne. Dzięki temu myjka poradzi sobie z najcięższymi i uporczywymi zabrudzeniami, poprawi to jednocześnie komfort i szybkość pracy.

Choć myjka posiada różnego rodzaju bezpieczniki, które w przypadku zagrożenia odłączą zasilanie, należy pamiętać o jej właściwym użytkowaniu. Nie przeciążaj sprzętu – myjka nie może pracować bardzo długo bez żadnej przerwy. Przed przystąpieniem do czyszczenia przygotuj odpowiednio urządzenie, zapoznając się wcześniej z instrukcją obsługi.

Przykładowe zastosowanie myjek ciśnieniowych

Myjki mają bardzo szerokie zastosowanie i można ich używać do czyszczenia wielu powierzchni, narzędzi oraz pojazdów.

Często sprzęt ten kupowany jest z myślą o myciu samochodu. W takim przypadku należy wybrać myjkę o odpowiednim ciśnieniu i pozostałych parametrach. Ważna jest również technika mycia – należy uważać, aby nie uszkodzić lakieru auta.

Mycie samochodu, przyczepek, rowerów oraz innych pojazdów to niejedyne zastosowanie myjek. Z powodzeniem mogą być one wykorzystane do czyszczenia sprzętu ogrodniczego, na przykład kosiarek. Należy jednak pamiętać, aby strumienia wody nie kierować na silnik oraz zbiornik z paliwem.

Myjki ciśnieniowe znakomicie nadają się również do czyszczenia frontów budynków na terenie posesji. Przy pomocy tego urządzeń można umyć drzwi garażowe, bramę, basen ogrodowy, a nawet elewację budynku czy kostkę brukową.

Czasami, w przypadku silnych zabrudzeń, może być konieczne dodanie środków chemicznych. Dotyczy to na przykład czyszczenia elewacji czy grilla. Myjkę wysokociśnieniową co do zasady stosuje się na zewnątrz. Nie powinno się jej używać w środku budynku.

Jaka myjka ciśnieniowa jest najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która myjka jest najlepsza. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz przeznaczenia myjki. Jeśli sprzęt będzie używany głównie do mycia samochodu, to moc myjki nie będzie tak istotna, jak w przypadku urządzenia stosowanego przede wszystkim do mycia kostki brukowej lub elewacji.

Gdy nie wiesz dokładnie, do czego będziesz używać myjki, wybierz urządzenie uniwersalne o średnich parametrach. Dzięki temu będziesz mógł używać myjki do różnych prac bez obaw, że jakaś powierzchnia zostanie niedomyta lub uszkodzona.

Firma EHRLE to czołowy producent myjek ciśnieniowych, który oferuje najlepsze urządzenia na rynku. Są to produkty bardzo wydajne i przyjazne dla środowiska, które idealnie nadają się do czyszczenia budynków oraz rzeczy ruchomych. Dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w gospodarstwach domowych.

Szeroki wybór sprzętu, akcesoriów i środków chemicznych gwarantuje, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Jakie ciśnienie powinno być w myjce?

Jednym z najważniejszych parametrów wpływających na skuteczność działania myjki jest ciśnienie. Powinno być ono wystarczające, aby skutecznie i szybko usunąć brud z powierzchni. Do zastosowań domowych z reguły wystarczą myjki o ciśnieniu roboczym do 150 barów. Do mycia samochodu wystarczy nawet niższe, na przykład 120 lub 130 barów.

Firma EHRLE oferuje domowe myjki wysokociśnieniowe o mocy dochodzącej do 160 barów. Myjki o tak dużej mocy mają oczywiście znacznie szersze zastosowanie i pozwalają na usuwanie naprawdę ciężkich zabrudzeń. Ponadto wyposażone są one w regulator ciśnienia, który w razie potrzeby pozwala zmniejszyć sprężenie wody – na przykład gdy myjesz bardziej wrażliwą lub mniej zabrudzoną powierzchnię.

Dzięki tej właściwości urządzenie o podwyższonych parametrach sprawdzi się nawet do użytku prywatnego. Oczywiście należy przy zakupie zachować umiar, dlatego maksymalne ciśnienie wody w urządzeniu nie powinno być wyższe niż 160 barów.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie myjki ciśnieniowej?

Aby sprzęt spełniał Twoje oczekiwania powinien mieć odpowiednie parametry. Dlatego kupując myjkę ciśnieniową, zwrócić uwagę na takie jej właściwości jak:

  • moc silnika – do użytku domowego na ogół wystarczy urządzenie od 1200 do 1600W, choć dostępne są również myjki o większej mocy,
  • ciśnienie – z reguły wystarczy ciśnienie od 100 do 160 barów – większą moc mają myjki do zastosowań profesjonalnych,
  • wydajność tłoczenia – parametr oznacza, ile wody zostanie przetransportowane przez myjkę w określonym czasie. Najczęściej wartość oscyluje w granicach 350 litrów na godzinę,
  • maksymalna temperatura dopływu – informuje, do jakiej temperatury może zostać podgrzana woda w myjce,
  • wydajność powierzchniowa – określa, jaką powierzchnię można wyczyścić w ciągu godziny,
  • waga urządzenia – im mniejsza, tym łatwiej myjkę przetransportować z jednego miejsca na drugie,
  • długość węża – optymalna długość to około 3-5 metrów, ale czasami może być potrzebny większy rozmiar.

Dodatkowy osprzęt (akcesorium) do myjek wysokociśnieniowych

Podczas dokonywania zakupu warto również zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria. Na przykład nie wszystkie modele myjek są wyposażone w bęben, który służy do nawijania węża ciśnieniowego. Dlatego sprawdź koniecznie, czy znajduje się on na wyposażeniu.

Czasami do dodatkowego akcesorium zaliczany jest zbiornik na środek czyszczący, który nie zawsze stanowi podstawowe wyposażenie myjki. Jeśli więc planujesz używać środków chemicznych, zwróć uwagę również na to.

Dodatkowy osprzęt to również: mocowania naścienne, wózki transportujące, specjalistyczne węże, lance ciśnieniowe, szybkozłączki, dysze oraz różnego rodzaju końcówki.

Zobacz najlepsze myjki ciśnieniowe – ranking

Firma EHRLE proponuje swoim klientom szeroki wybór wysokiej jakości myjek ciśnieniowych. Oto modele, które najlepiej sprawdzą się w domu i ogrodzie!

  1. Myjka mobilna zimnowodna EHRLE KD 823 3×3 v. PREMIUM – to profesjonalna myjka wysokociśnieniowa z bardzo bogatym wyposażeniem, która ma niezwykle szerokie zastosowanie. Ma mocną pompę korbowodową połączoną z silnikiem niskoobrotowym 1400 RPM chłodzonym powietrzem. Regulowane ciśnienie pozwala uzyskać wartości od 30 do 140 barów.
    Myjka mobilna zimnowodna EHRLE-KD-823-3x3-v-PREMIUM-69_8
  2. Myjka mobilna zimnowodna EHRLE KD 623 3×3 v. PREMIUM. Jest to profesjonalna myjka wysokociśnieniową z bogatym wyposażeniem, która z powodzeniem może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Jej wyróżnikiem jest solidna konstrukcja. Ma również mocną pompę korbowodową połączoną z silnikiem niskoobrotowym 1400 RPM chłodzonym powietrzem. Pozwala uzyskać ciśnienie od 30 do 160 barów.
    Myjka mobilna-zimnowodna EHRLE KD-623-3x3 v PREMIUM 68_1
  3. Myjka mobilna zimnowodna EHRLE KD 323 1×1 – ma mocną pompę połączoną z silnikiem 2800 RPM. Przepływ wody mieści się w zakresie od 350 do 600 l/h, a moc przyłączeniowa wynosi 2,9kW. Maksymalna temperatura wody dopuszczanej do urządzenia wynosi 45°C.
    Myjka mobilna zimnowodna EHRLE KD-323 1x1
  4. Myjka mobilna zimnowodna EHRLE KD 223 1×1 – jest to myjka wysokociśnieniowa wyposażona w mocną pompę połączoną z silnikiem 2800 RPM. Płynna regulacja pozwala uzyskać ciśnienie od 30 do 120 barów. Regulowany jest również przepływ wody w zakresie od 200 do 500 l/h. Myjka zasilana jest prądem elektrycznym 230V, a jej moc przyłączeniowa wynosi 2,5KW.Myjka mobilna zimnowodna EHRLE KD-223 1x1