Myjnie bezdotykowe: dozowanie proszku

Właściciele myjni bezdotykowych stosujących detergenty w formie proszku mogą borykać się z problemami technicznymi podczas użytkowania swych urządzeń. Są wśród nich m.in. wadliwe działanie pomp ciśnienia i zacieranie się ich mechanicznych elementów oraz zbrylanie się detergentu na ślimaku jego podajnika. Ten pierwszy problem z reguły sprowadza się do zbyt niskiej temperatury wody, przez co proszek nie rozpuszcza się w pełni i może powodować niewłaściwą pracę pomp, a więc i mycie jest również mniej skuteczne. Właściciele myjni dotykowych chcąc rozwiązać ten problem powinni posiadać wydajniejsze bojlery wody, np. z systemem efektywnego wykorzystywania ciepła, przez co woda dłużej utrzyma wysoką temperaturę. Sama woda powinna również zostać poddana przy tym odpowiedniemu zmiękczaniu i demineralizacji, co zagwarantuje jej najwyższe parametry i dużo lepszą rozpuszczalność proszku. Jak wiadomo, detergenty o wiele lepiej rozpuszczają się w miękkiej wodzie. Oczywiście, warto jest stosować jedynie oryginalne detergenty o wysokiej jakości i właściwościach myjących.

Istotny jest również sposób dozowania proszku do myjni bezdotykowej. Dobrze, jeśli każde stanowisko posiada własny system do zasilania w proszek, w przypadku zbrylenia się detergentu na ślimaku podajnika od parującej gorącej wody problem dotyczyć będzie jednego stanowiska myjącego, nie zaś od razu całej myjni bezdotykowej. Do tego ważne jest też odpowiednie dawkowanie substancji myjącej, aby maksymalnie wykorzystać właściwości myjące detergentu, ale nie przedawkować go. Dlatego podajnik powinien być wyposażony w automatyczny system, precyzyjnie wyliczający dawkę proszku. Zapewni on optymalną dozę substancji aktywnej, a więc dobre właściwości czyszczące i powtarzalność jakości mycia dla każdego klienta myjni. Dozowanie proszku odbywa się doraźnie, przy każdorazowym uruchomieniu pierwszego programu myjni bezdotykowej, dzięki czemu nie waha się stężenie proszku podczas mycia pojazdu. Stopień zapełnienia dozownika w detergent może być przez właściciela myjni sprawdzony zdalnie, przy pomocy komputera lub smartfona.

Jak uzupełnić proszek w myjni bezdotykowej?

Uzupełnienie proszku w myjni bezdotykowej nie jest trudne, wymaga jedynie zastosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. A warto pamiętać, że detergent uzupełniamy codziennie. Zobaczmy, jak uzupełnić mikroproszek na przykładzie myjni EHRLE JetWash.

Na początek niezbędne będzie zabezpieczenie samego stanowiska mycia oraz oczu, dróg oddechowych i dłoni: należy założyć okulary ochronne, maseczkę oraz rękawice. Następnie można przystąpić do czynności uzupełniania mikroproszku. Potrzeba będzie otworzyć i zabezpieczyć drzwi szafy, potem przygotować pojemnik z proszkiem i znajdującą się w zestawie szuflę-miarkę o objętości 1 litra. Następnie oczyścić i miarkę, i pokrywę dozownika. Pokrywę otworzyć i stopniowo dosypywać detergentu tak, by jego ilość niemal sięgała górnej krawędzi zasobnika (należy zostawić 2-3 cm odstępu). Po takim napełnieniu zbiornika mikroproszkiem trzeba będzie zamknąć pokrywę dozownika oraz szafę urządzenia. Dobrze jest pamiętać, że nie powinno się przenosić proszku w otwartym pojemniku ze względów ochrony środowiska.