Czy myjnia bezdotykowa jest bezpieczna?

Korzystanie z samoobsługowej myjni bezdotykowej ma i przeciwników, i zwolenników. Choć tych ostatnich przybywa, bo i liczba zadowolonych klientów myjni bezdotykowych w Polsce wciąż rośnie. Jest ku temu kilka powodów. Mycie bezdotykowe jest z punktu widzenia użytkownika najtańsze, przy odrobinie doświadczenia pojazd myje się również szybko, także ten o nietypowym kształcie. Można więc w ten sposób umyć nie tylko samochód osobowy, ale i dostawczy, off-road lub np. przyczepkę.

I to bez konieczności czasochłonnego demontażu w wozie anteny, spojlera czy bez składania lusterek. Przeciwnicy myjni bezdotykowych podnoszą jednak bardzo ważny argument wskazując, że właściciele czterech kółek myjący w nich swoje pojazdy niszczą w ten sposób lakier wozów. Czy myjnia bezdotykowa jest bezpieczna? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Korzystanie z myjni bezdotykowej zgodnie z zaleceniami jej producenta polega na utrzymywaniu bezpiecznej odległości lancy myjki od powierzchni karoserii samochodu. Bezpieczna odległość od pojazdu zazwyczaj wynosi 30 cm, choć lancę można nieco zbliżyć do miejsc wyjątkowo zabrudzonych. Zachowanie odpowiedniej odległości uchroni właściciela pojazdu przed powstawaniem mikrozarysowań na lakierze. W myjniach bezdotykowych strumień ogrzanej wody pod wysokim ciśnieniem zawiera dodatek łagodnego detergentu, który dobrze czyści osiadłe na karoserii zanieczyszczenia.

Jeżeli detergent jest w postaci proszku, zawiera mikrogranulki zwiększające  skuteczność mycia poprzez utworzenie na mytej powierzchni czyszczącej powłoki. Taka kombinacja działania chemicznego i mechanicznego z temperaturą i wysokim ciśnieniem skutkuje wysoką skutecznością mycia. Myjnia bezdotykowa jest więc myjnią przyjazną dla użytkownika i bezpieczną dla powłoki lakierowej.

Ehrle: bezpieczeństwo z certyfikatem

Bezpieczne dla lakieru mycie samochodu na myjniach bezdotykowych Ehrle potwierdzone zostało certyfikatem VDA, czyli niemieckiego Związku Producentów Motoryzacji. Według specjalistów z Centrum Zarządzania Jakością tego Związku technologie oraz, co ważne, detergenty stosowane w myjniach Ehrle są właściwe do użytkowania na karoseriach współczesnych pojazdów, oczywiście przy zachowaniu powszechnie przyjętych zasad postępowania i bezpieczeństwa. Zarówno podawane ciśnienie, jak i działanie detergentów w myjniach Ehrle jest mniejsze, niż to maksymalne dopuszczalne przez producentów współczesnych pojazdów.

Do tego certyfikat VDA dotyczy działania aktywnego czynnika myjącego nie tylko na powłoki lakierowane, ale również na elementy dekoracyjne i funkcjonalne, które dotychczas często ulegały zniszczeniu podczas mycia w myjniach. Można więc być spokojnym o elementy plastikowe, pokryte folią imitującą chromowanie, elementy szklane i inne, powszechnie stosowane w samochodach.

Kryteria bezpieczeństwa sprawdzane przez VDA podczas procesu certyfikacji obejmują m.in.: działanie danego typu myjni na wystające elementy karoserii i poszczególne jej części, badanie hydrodynamiki (np. stopień wyboczenia poszczególnych elementów metalowych karoserii przez strumień wody, odporność na wgniecenia), ale również pewność zamocowania elementów dodatkowych i ozdobnych na karoserii czy ich jakość po wykonanych zabiegach myjących. Jak więc widać, myjnie bezdotykowe Ehrle to bezpieczeństwo z certyfikatem!